Creative Programmers – Scratch and Minecraft Γ-ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Minecraft:Education Edition logo

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Creative Programmers – Scratch and Minecraft», τα παιδιά μαθαίνουν προγραμματισμό μέσα από δύο εξαιρετικά δημοφιλή προγράμματα, το Scratch και το Minecraft.

H δημοφιλή γλώσσα προγραμματισμού Scratch  δημιουργήθηκε από ερευνητική ομάδα του MIT και κατάφερε να φέρει εκατομμύρια παιδιά παγκοσμίως σε επαφή με τον προγραμματισμό.

To Minecraft είναι ένα από τα δημοφιλέστερα παιχνίδια ηλεκτρονικού υπολογιστή.  Τα δικαιώματα του παιχνιδιού ανήκουν στην Microsoft, η οποία και ανέπτυξε την εκπαιδευτική έκδοση του παιχνιδιού που αξιοποιείται με μεγάλη επιτυχία από πολλές εκπαιδευτικές δομές σε παγκόσμια κλίμακα.

Και οι δύο εφαρμογές οδηγούν τους μαθητές μέσα από τα διασκεδαστικά τους μονοπάτια στη γνώση βασικών προγραμματιστικών αρχών, της μαθηματικής σκέψης, στη διατύπωση αλγορίθμων, στη χρήση συναρτήσεων και στην υπολογιστική σκέψη.

Όλα αυτά μέσα από μια ευχάριστη και διαδραστική διαδικασία, τη δημιουργία παιχνιδιών και εικονικών κόσμων, μέσα από την κατασκευή αντικειμένων, την επίλυση προβλημάτων και την εκτέλεση προκλήσεων.

Ακόμη, στα πλαίσια του μαθήματος, τα παιδιά μπορούν να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στον πανελλήνιο διαγωνισμό Scratch για μαθητές Δημοτικού.

Σε ποιους απευθύνεται: σε μαθητές Γ’ – Στ’ Δημοτικού.

Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στο 2231602077.